Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus, bendradarbiaudamas su Vilniaus įgulos karininkų ramove, surengė kūrybos vakarą „LAISVĖS RŪBAS. VILNIUS DAILĖJE“. Renginys įvyko 2023 m. vasario 11 d. Karaliaus Gedimino didžiojoje auloje (Pamėnkalnio g. 13, Vilnius).

Profesorius LIBERTAS KLIMKA istoriškai, geografiškai ir metaforiškai pasakojo apie Vilnių, kviesdamas įsižiūrėti į miestą kaip į gyvą ir darniai veikiantį organizmą, visų pirma suformuotą gamtos, o tik paskui žmogaus. Tai liudija kalvos su gynybinėmis pilimis ir bažnyčių bokštais, vingrios senamiesčio gatvelės su vieno ar dviejų aukštų gyvenamaisiais namais jų papėdėse, prekybiniai keliai upių pakrantėse, architektūros stilių įvairovė. Savo vaizdingą pasakojimą profesorius užbaigė poeto ir pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) eilėmis apie Vilnių (išvertė Eugenija Ulčinaitė):

„Čia, sustoję pačioj kalno viršūnėje,
Visą Vilnių apžvelgti mudu galėsime.
Kaip apsukus jį laiko
Vilija savam glėby.
[…]
Žvelk iš čia, kaip banguoja
Kalvos savo žaliais gūbriais.“

Solidų trijų tomų leidinį „LAISVĖS PAŽENKLINTI. DAILININKAI ATKURTAI LIETUVOS VALSTYBEI“ išsamiai pristatė šio fotografijų albumo autorius ir sudarytojas – fotomenininkas, dailininkas, leidėjas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premijos laureatas RIMANTAS DICHAVIČIUS.

Šio tritomio pagrindu surengtą parodą „LAISVĖS RŪBAS, APRĖDAS“ aptarė ir dailininko Rimanto Dichavičiaus mokinys – fotomenininkas JUOZAS VALIUŠAITIS. Pasak pranešėjo, „būtent dailė raiškiausiai ir aprėdo valstybę, kaip ir žmogų: nuo gimimo, per santuoką, iki mirties. Svarbiausia, kad tas kelias būtų nuoseklus, o ne chaotiškas ir atsitiktinis, neturintis reikšmės. Aprėdas – nuo valstybės tarnautojų, gimnazijų moksleivių, iki valstybės žymenų – pašto, banko ženklų, prezidentūros ordinų, medalių ir apdovanojimų, nuo teatro dekoracijų, scenografijos ir kostiumų iki grafikos, tapybos, skulptūros ir architektūros. Visa tai – šalies, tautos dvasinio gyvenimo metmenys. Ataudai – jau mūsų kasdieninis triūsas grožio ir prasmės audimo staklėse. […] Ši knyga ir paroda – tai siekis pažvelgti, pažinti, aprėpti, kaip triūsė valstybės siuvėjai, kuo XX-metį vilkėjo savo skvarbą beįgaunanti Lietuvos valstybė.“

Juozo Valiušaičio plakatas (Nr. 1) ir logotipo kompozicija (Nr. 3).
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio buto-muziejaus nuotraukos (Nr. 2, 4–15, 25–30).
Nuotraukos (Nr. 0, 16–24) iš Rimanto Dichavičiaus fotografijų albumo „Laisvės paženklinti“ I ir III tomų (Vilnius: Versmė, 2012 ir 2016).