2020 m. kovo 7 d. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko renginys „Lietuviai laike ir erdvėje“, skirtas penktosioms Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Renginio viešnia – prof. habil. dr. Grasilda Blažienė. Mokslininkė dalinosi su lankytojais savo įžvalgomis ir atradimais tyrinėjant baltų kalbas. Lietuvių kalba yra archajiškiausia gyvoji indoeuropiečių kalba. Artimiausia jos giminaitė iš vakarų yra anksčiausiai rašytiniuose šaltiniuose paliudyta ir fragmentiškų rašto paminklų palikusi prūsų kalba, kuria domisi ir kurią bando atkurti įvairių šalių mokslininkai, o kalbininkai entuziastai netgi rašo tekstus naująja prūsų kalba ir į ją verčia literatūros kūrinius. Šeštadienio popietę atvykusieji į muziejų, profesorės dėka galėjo daugiau sužinoti apie prūsų kalbą ir išgirsti vieną kitą žodelį iš senųjų laikų.
Antroje renginio dalyje buvo parodytas režisieriaus Algirdo Tarvydo sukurtas filmas „Akademikas Vladimiras Toporovas. Lietuviai laike ir erdvėje“ (2010 m., trukmė – 49 min). Tai dokumentinis pasakojimas apie žmogų legendą, vieną šviesiausių asmenybių ir vieną žymiausių pasaulio mokslininkų – išskirtinio talento kalbininką baltistą Vladimirą Nikolajevičių Toporovą (1928–2005). Filme panaudota medžiaga iš Lietuvių kalbos instituto, Zigmo Zinkevičiaus, Algirdo Sabaliausko, Juozo Budraičio, Laimučio Vasilevičiaus ir Viliaus Jasinevičiaus archyvų. Tai susitikimas su Profesoriumi įsiklausant į jo balsą ir mintis, pamatant aplinką, kurioje gyveno bei dirbo ir išgirstant jo kolegų pasakojimus. Savo prisiminimais apie Vladimirą Toporovą taip pat pasidalino ir profesorė Grasilda Blažienė.
Praėjus Lietuvių kalbos dienoms, linkime visiems prisiminti profesorės užduotą atvirą klausimą: „Kas laukia mūsų kalbos? Kitos kalbos mes neturime, tik tą vieną, vienintelę lietuvių, kuria kalbėti, perfrazuojant Romualdą Granauską, mums paskyrė likimas.“
Juozo Valiušaičio plakatas (Nr. 1), Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje darytos nuotraukos (Nr. 2–8, 10–12, 14–20) ir nuotraukos (Nr. 9, 13), paimtos iš interneto: https://lt.wikipedia.org/wiki/Prūsų_kalba ir https://lt.wikipedia.org/wiki/Baltai
-
KVIEČIAME IR LAUKIAME!
-
RENGINIO VEDĖJAS VLADAS TURČINAVIČIUS
-
PROFESORĖ GRASILDA BLAŽIENĖ
-
PROFESORIUS VLADIMIRAS NIKOLAJEVIČIUS TOPOROVAS (1928–2005)
-
TRYS BALTŲ KALBOS KAIP TRYS SESĖS
-
MOKSLININKĖS UŽSIDEGIMAS PASAKOJANT APIE BALTŲ KALBAS
-
DUOMENYS APIE DAUGIATOMĮ LIETUVIŲ KALBOS ŽODYNĄ
-
ŠIS BEI TAS APIE PRŪSŲ KALBOS ŽODYNĄ
-
HUMORISTINIS DVIEILIS XIV A. FOLIANTE PRŪSŲ KALBA (ATRASTA BAZELIO UNIVERSITETE)
-
PIRMAS STOP KADRAS – AKADEMIKAS VLADIMIRAS TOPOROVAS SAVO DARBO KABINETE
-
ANTRAS STOP KADRAS – APIE BALTŲ GENČIŲ ATSIRADIMĄ
-
TREČIAS STOP KADRAS – APIE SLAVŲ GENČIŲ PRIEŠISTORĘ
-
BALTŲ GENČIŲ TERITORIJA XII A. (PAGAL MARIJĄ GIMBUTIENĘ)
-
LIETUVIŲ KALBOS DIENŲ DALYVIAI
-
DĖKINGUMO ŽIEDAI PROFESOREI
-
DŽIUGI ŠVENTINĖS POPIETĖS AKIMIRKA
-
ŽVALGYTUVĖS PO MUZIEJŲ
-
IŠ KAIRĖS: VINCO KRĖVĖS MUZIEJAUS VADOVAS IR PROFESORĖ SU SAVO DOKTORANTAIS: PAVELU SKORUPA IR DARIUMI IVOŠKA
-
IŠ KAIRĖS: VITALIJA BRAZAITIENĖ IR VILMANTĖ LAPEIKIENĖ IŠ ŽEMAIČIŲ FOLKLORO ANSAMBLIO „TYKLĖ“
-
PRŪSIŠKAI, LATVIŠKAI IR LIETUVIŠKAI!